وی با بیان اینكه ترانزیت كالا از طریق خطوط ریلی از برندهای مالی و محل های كسب درآمد راه آهن جمهوری اسلامی است، افزود: بطور میانگین حدود ۴۰ درصد درآمدهای راه آهن از ترانزیت كالا حاصل می شود.

به گفته وی، راه آهن جمهوری اسلامی ایران از محل ترانزیت این مقدار كالا حدود ۶۹۰ میلیارد ریال درآمد بدست آورد.

غراوی، ازبكستان، تركمنستان، تاجیكستان و قزاقستان را مهمترین كشورهای مبدا و مقصد ترانزیت كالا دانست و اضافه كرد: انواع كود شیمیایی، پنبه، گوگرد ، مهمترین اقلام كالاهای ترانزیت شده از خطوط ریلی ایران بوده است.

وی با اشاره به برخی ظرفیت های صادراتی كشورهای آسیای میانه از جمله صادرات ۱۰ میلیون تنی گندم در قزاقستان و ذخایرعظیم معدنی این كشور و نیز توان صادرات یك میلیون تنی پنبه در ازبكستان، تصریح كرد: خطوط ریلی جمهوری اسلامی توانمندی ترانزیت حداقل ۵۰ درصد ظرفیت صادراتی این كشورها را دارد.

عضو هیات مدیره راه آهن جمهوری اسلامی همچنین بابیان اینكه درآمد و ارزش ترانزیت هر تن كالای خارجی برابر با ۳ تن كالای داخلی است، یادآور شد: ظرفیت های ریلی راه آهن كشور فرصت خوبی برای كسب درآمد است.

غراوی با اشاره به راه اندازی راه آهن ایران – تركمنستان، قزاقستان طی آذرماه ۹۳ با حضور روسای جمهور سه كشور بعنوان بخشی از كریدور شمال – جنوب كشور، گفت: این خط ریلی ظرفیت خوبی برای ترانزیت كالا از دو كشور همسایه است كه باید با تعاملات تجاری از این ظرفیت به نحو احسن استفاده شود.

ساخت راه آهن بین المللی ایران – تركمنستان – قزاقستان از سال ۹۰ با توافق این سه كشور در طول نزدیك به ۹۲۶ كیلومتر آغاز شد و آذرسال ۹۳ با حضور روسای جمهوری این كشورها در مرز اینچه برون استان گلستان به بهره برداری رسید.

۸۰ كیلومتر از این خط آهن در ایران (مرزاینچه برون)، ۷۰۰ كیلومتر در تركمنستان و بیش از ۱۲۰ كیلومتر آن در خاك قزاقستان واقع شده است.

این خط آهن از شهر اوزن (Uzen ) در قزاقستان تا قزل قایا در مرز قزاقستان و تركمنستان و از آن نقطه تا شهر بركت در تركمنستان و از بركت تا اترك و اینچه برون در مرز ایران و تركمنستان و از اینچه برون تا شهر گرگان ساخته شده است.

این پروژه بزرگ، مسیر حمل و نقل تجارت جهانی میان شرق از چین تا آسیای مركزی و غرب جهان به ویژه اروپای غربی را حدود ۱۰ هزار كیلومتر راه زمینی كاهش می دهد و زمینه ساز رونق اقتصادی و سیاسی این منطقه است.